Szczotkowanie ciała stało się modną ekologiczną alternatywą dla peelingów. Masaż całego ciała przynosi szereg korzyści od gładszej skóry po mniejszy cellulit. Wiele z nas obawia się drastyczności tej metody, która zakłada stosowanie twardych szczotek bezpośrednio na skórę bez stosowanie kosmetyków czy wody. Czy szczotkowanie na sucho jest bolesne? Czy efekty są warte spróbowania tej metody?
Spis treści:
Dlaczego warto szczotkować ciało na sucho?
Efekty szczotkowania ciała na sucho:
- Usuwanie martwego naskórka – masowanie szczotką zastąpi z powodzeniem inne metody peelingu. Skóra po szczotkowaniu jest wyraźnie gładsza i bardziej miękka. Co więcej, ten sposób nie wymaga kupowania dodatkowych kosmetyków, ani nie zanieczyszcza wody twardymi drobinkami. To świetna metoda na bycie bardziej eko i ograniczenie kupowania niepotrzebnych produktów.
- Redukcja wrastający włosów – podobnie jak inne metody peelingowania, szczotkowanie skóry na sucho pomaga zmniejszyć problem wrastających włosków po goleniu czy depilacji nóg. Zmniejszy również ryzyko zapalenie mieszków włosowych.
- Ujędrnianie skóry – szczotkowania ciała wyraźnie poprawia jędrność ciała, pomoże w przypadku luźnej skóry na brzuchu po odchudzaniu oraz w walce z cellulitem. Dzięki masażowi skóra będzie lepiej ukrwiona i bardziej napięta.
- Zmniejszenie opuchlizny nóg – masowanie szczotką powoduje pobudzenie układu limfatycznego. Odpowiedni kierunek masażu, czyli od stóp w stronę serca, pomaga nam przemieszczać ku górze zgromadzoną w okolicach kostek limfę i zmniejszać opuchliznę nóg.
- Pobudzenie całego ciała – masować możemy nie tylko nogi i brzuch, ale w zasadzie całe ciało. Do masowania pleców potrzebne będą szczotki z dłuższymi uchwytami, które swobodnie dosięgną do naszych łopatek. Jeśli masz delikatną skórę, wypróbuj na początek szczotki z miękkim włosiem, aż twoje ciało przyzwyczai się do masażu.
Jak szczotkować ciało na sucho?
Szczotkowanie ciała na sucho daje efekty już po 5-6 minutach masażu. Nie powinno wykonywać się go ani za długo, ani za krótko. Obserwuj skórę i jej reakcję na twarde włosie. Jeśli zbyt zaczerwieniona lub odczuwasz dyskomfort – masujesz za długo, jeśli nie czujesz żadnych efektów – być może robisz to za krótko lub zbyt delikatnie.
Masowanie zacznij od stóp, powoli wymasuj obie nogi posuwistym ruchem ku górze. Szczotkowanie powinno kierować się od kończyn w stronę serca. Wtedy najlepiej wpływa na krążenie krwi i przemieszczeni się limfy.
Okolice ud i pośladków masuj ruchami kolistymi, pomoże to w lepszym ich ukrwieniu oraz redukcji pomarańczowej skórki. Delikatne miejsce, takie jak szyja czy klatka piersiowa, masuj mniej intensywnie niż nogi. Te okolice nie potrzebują tak intensywnego pocierania.
Po skończonym zabiegu zapewnij ciału odpowiednie nawilżenie w postaci balsamu, olejku lub masła do ciała. Nie zostawiają otartej skóry bez dodatkowej pielęgnacji.
Jak często szczotkować ciało?
Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od specyfiki naszej skóry. Pierwsze masaże z pewnością będą krótkie, mało intensywne i o wiele rzadsze niż byśmy chcieli. Z czasem stanie się to bardziej przyjemne. Na początek można szczotkować się równie często, jak w przypadku klasycznego peelingu, czyli 1-2 razy w tygodniu. Kiedy poczujesz się gotowa, przejdź do regularnego masowania co dwa dni lub nawet codziennie. Regularność się opłaci!
Jeśli na ciele pojawi się uczulenie, wysypka, trądzik lub jakiekolwiek rany, odpuść szczotkowanie, aż skóra w danym miejscu nie wróci do dobrej kondycji. Masowanie jest również niewskazane dla osób ze skórą atopową, żylakami, cerą naczynkową czy stanami zapalnymi na skórze. Szczotkowanie może pogorszyć ich stan.
Czym się szczotkować?
Na początek wypróbuj szczotkę z miękkim włosiem i spróbuj masażu na mokro w czasie kąpieli. Twoja skóra powoli przyzwyczai się do nowego zabiegu. Z czasem wypróbuj szczotki z twardszym włosiem i spróbuj masowania na sucho.
W sklepach najczęściej można zaleźć szczotki wegańskie z włosiem roślinnym oraz wersje z włosem końskim i szczeciną dzika (te są najtwardsze). Grunt, aby nie były to włókna syntetyczne. Nasza skóra znacznie lepiej pracuje ze szczotkami pochodzenia naturalnego. Na początek warto zaopatrzyć się w dwa typy szczotek: małą poręczną z paskiem na dłoń oraz wersję z długą rączką do masowania pleców.
Bardzo ważne jest dbanie o higienę szczotki. Nie powinna zostawiać zbyt długo zamoczona, żeby nie stać się siedliskiem bakterii i grzybów. Raz na kilka użyć dobrze jest wyczyścić ją szamponem, który skutecznie usunie pozostałości naskórka. Nie korzystaj ze wspólnej szczotki z innymi domownikami, potraktują ją tak jak szczoteczkę do zębów – każdy korzysta ze swojej.
Kiedy się szczotkować?
Możesz wykonać masaż o dowolnej porze, najlepiej przy okazji wieczornej kąpieli lub porannego prysznica. Szczotkowanie pod koniec dnia pomoże rozluźnić mięśnie i zmniejszyć opuchliznę nóg, zaś poranny zabieg doda energii i pobudzi ciało lepiej niż kawa.