Olejowanie włosów – jak to robić prawidłowo?

włosy

Olejowanie włosów to popularna praktyka ich pielęgnacji. Wykorzystywanie olejów i tłustych serum do pielęgnacji włosów staje się coraz popularniejszą praktyką. Na rynku pojawiała się cała masa produktów do samodzielnego olejowania włosów na różne sposoby. Czy wszystkie oleje nadają się do każdego typów włosów? Jaką technikę olejowania wybrać?

Dlaczego warto olejować włosy?

Olejowanie włosów jest metodą pielęgnacyjną znaną od wieków. Korzyści wynikające z tego typu pielęgnacji jest znacznie więcej niż mogłoby się wydawać, nic dziwnego, że olejowanie ponownie wróciło do łask.

Zalety oleju do włosów:

  • chroni włosy przed wysuszeniem,
  • ułatwia rozczesywanie,
  • zmniejsza wydzielanie sebum – włosy wolniej się przetłuszczają,
  • nabłyszcza i wygładza włosy,
  • uodpornia fryzurę na warunki pogodowe,
  • sprawia, że końcówki mniej się rozdwajają,
  • wspomaga wzrost włosa,
  • skutecznie regeneruje zniszczone włosy.

Jak olej działa na włosy?

Oleje tak właściwie ani nie wysuszają ani nie nawilżają włosów. Powodują zamknięcie łuski włosa, dzięki czemu nie ucieka z nich wilgoć. Zabezpieczają także końcówki włosów przed ich rozdwojeniem. Wygładzają i poprawiają miękkość włosa wnikając w jego strukturę.

Jak dobrać olej do typu włosów?

Olej i serum do włosów warto wybierać pod kątem porowatości włosów. Jeśli nie wiesz jaki masz typ włosów zobaczy nasz artykuł: jak sprawdzić porowatość włosów. Im mniej porowate włosy, czyli z bardziej zamkniętą łuską włosa, tym drobniejsze cząsteczki musi mieć olej, aby w nie wniknąć. Źle dobrany olej może zaszkodzić wysuszonym włosom lub przeciążyć włosy gładkie z natury.

Włosy niskoporowate najmniej potrzebują olejowania ze wszystkich typów włosów. Wystarczy im kuracja raz w tygodniu lub nawet raz na dwa tygodnie. Niewiele typów oleju jest w stanie zadziałać nieobciążająco. Najbardziej skuteczny będzie olej kokosowy.

Włosy średnio i wysokoporowate potrzebują pielęgnacji przy użyciu serum i oleju znacznie częściej. Dobrze wchłaniają wszelkie odżywcze składniki, nie trzeba bać się ich obciążenia. Jeśli trudno jest określić jaki masz typ włosów wypróbuj olej arganowy – sprawdzi się do włosów „normalnych”.

Włosy wysokoporowate lubią olej: lniany, konopny, z pestek dyni, z czarnuszki, z wiesiołka, słonecznikowy, z pestek winogron.

Włosy średnioporowate lubią olej: makadamia, sezamowy, rycynowy, rzepakowy, z awokado, arganowy, ryżowy, arachidowy, słonecznikowy.

Włosy niskoporowate lubią olej: kokosowy, shea, rycynowy.

Jak olejować włosy?

Jest wiele technik olejowania włosów. Jedna wymagają większego zaangażowania, inne trwają kilka sekund. Przed wyborem którejkolwiek z technik, na samym początku trzeba dobrze oczyścić włosy (mocniejszym szamponem) z pozostałości silikonów i innych produktów stylizacyjnych. Nawet jeśli decydujemy się na olejowanie na sucho – nie przyniesie ona rezultatów, jeśli włosy będą pokryte innymi substancjami.

Olejowanie włosów na sucho

Polega na nałożeniu rozgrzanego w dłoniach olejku lub serum na czyste suche włosy. Możemy wyróżnić kilka metod olejowania na sucho w zależności od potrzeb naszych włosów:

  • Olejowanie na sucho samych końcówek – wmasowujemy rozgrzany w dłoniach olejek tylko na samych końcówkach. Ta technika nie wymaga późniejszego spłukiwania, może być praktykowana np. po wysuszeniu włosów. Jest to dobra metoda dla włosów niskoporowatych, które nie potrzebują olejowania na całej długości. Najlepiej nakładać na końcówki niewielką ilość olejku, dosłownie kilka kropel, aby włosy nie wyglądały na „przetłuszczone”.
  • Olejowanie na sucho całych włosów – olejowanie rozpoczyna się mniej więcej kilkanaście centymetrów od nasady włosów w dół. Następnie nakładamy czepek i zostawiamy na 30 minut lub dłużej. Po czasie myjemy włosy z użyciem szamponu. Nie nakładamy nigdy oleju na włosy przy skórze głowy, podobnie jak przy nakładaniu odżywki do włosów. Do olejowania na sucho można też wykorzystać mgiełki na bazie oleju – pomogą lepiej rozprowadzić preparat.

Olejowanie włosów na mokro

Ta technika wygląda dokładnie tak samo jak olejowanie całych włosów na sucho, z ta różnicą, że trzeba najpierw zwilżyć lub umyć i odsączyć włosy. Rozcieramy w dłoniach kilka kropel oleju i wmasowujemy w wilgotne włosy. Zostajemy na 30 minut w czepku. Na koniec trzeba ponownie oczyścić włosy szamponem.

Olejowanie w misce

Do miski nalej wody i dodaj olejki. Następnie znuż włosy, tak aby olej osiadł tylko na ich dolnej części. Nie wkładaj do wody całej głowy, skóra powinna zostać sucha. Następnie odsącz włosy ręcznikiem papierowym, jeśli nie chcesz zostawi tłustych plam na zwykłym. Jest to dobra metoda wyłącznie dla długi włosów.

Olejowanie włosów przez noc

Włosy bardzo zniszczone warto raz na jakiś czas zastawić z nałożonym olejem na kilka godzin. Najlepiej zostawić je w czepku na noc lub jeśli mamy możliwości zrobić to w ciągu dnia np. podczas pracy zdalnej. Następnie również trzeba umyć włosy na koniec kuracji. Tak wydłużony zabieg olejowania znacząco poprawi kondycję włosów i poziom nawilżenia.

Jak często olejować włosy?

Włosy niskoporowate wystarczy olejować raz na tydzień lub dwa. Włosy wysokoporowate można olejować dwa razy w tygodniu. Im większa porowatość włosów tym można robić to częściej. Nie ma jednej narzuconej metody i częstotliwości nakładania olejków. Wszystko zależy od kondycji i potrzeb naszych włosów.