Czego nie może jeść pies? Lista produktów, których nie można dawać psom do jedzenia

jedzenie psa

Lista produktów, których nie może jeść pies, jest dość długa. Niektóre z nich mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych twojego pupila. Zobacz, co może zaszkodzić psu i które produkty należy wyeliminować z jego diety.

Czego nie może jeść pies?

Produkty z kakao i czekoladą –  im większa zawartość kakao, tym większa szkodliwość produktu np. czekolada gorzka będzie znacznie bardziej szkodliwa niż mleczna. Substancją zawartą w kakao, która szkodzi psom, jest teobromina. Może prowadzić do poważnych problemów przy dużej dawce, szczególnie u małych piesków. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty, biegunka, przyspieszonych oddech, drgawki w ciągu 24 h od spożycia kakao. W najgorszym przypadku zatrucie może doprowadzić do uszkodzenia nerek, śpiączki, a nawet śmierci.

Cebula i czosnek – po ich spożyciu w układzie pokarmowym psa wytwarzają się szkodliwe silnie utleniające dwusiarczki, mogą wywalać anemię. Graniczna dawka to 5-10 g cebuli/czosnku na kg masy ciała psa.

Winogrona i rodzynki – do tej pory nie ustalono, która z substancji zawartych w tych owocach jest groźna dla psów. Zatrucie winogronami może objawiać się biegunką, wymiotami, ospałością i wrażliwością okolic brzucha.

Pestki owoców – pestki z jabłek, gruszek, moreli czy wiśni zawierają niebezpieczne substancje, z których powstaje toksyczny cyjanowodór, który blokuje oddychanie komórkowe. Szkodliwa substancja ma charakterystyczny zapach podobny do aromatu migdałów. Dodatkowo duże pestki mogą utknąć w układzie pokarmowym, który nie poradzi sobie z ich trawieniem.

Drożdże i alkohol – napoje alkoholowe szkodzą psom nawet w małych ilościach. Szkodliwe są także drożdże wykorzystywane do wypieków, które powodują wytwarzanie się etanolu w surowym cieście. Alkohol może doprowadzić u psa do kwasicy, niedotlenianie, a nawet śpiączki.

Surowe jajko – istnieje ryzyko zarażenia psa bakteriami Salmonella. Jeśli chcesz wprowadzić jajka do diety psa ze względu na bogactwo zawartych w nich składników odżywczych, podaj mu jajka w wersji gotowanej.

Kości – powinno się zupełnie wyeliminować kości i ości z diety psa. Głównie dlatego, że ich ostre krawędzie mogą uszkodzić układ pokarmowy psa. Dodatkowo kości, zawierają znacznie ilości składników mineralnych i mogą zaburzyć właściwe proporcje wapnia i fosforu w diecie psa. Zwierzę, które je kości w domu, może także zjadać te przypadkowo znalezione w czasie spaceru w lesie lub parku.

Orzechy makadamia – większość rodzajów orzechów nie szkodzi w małych ilościach, wyjątkiem są właśnie orzechy makadamia, które są dla psów zakazane. Wywołują u nich silne objawy zatrucia pokarmowego, gorączkę, a nawet problemy z chodzeniem.

Grzyby – nie są może produktem, który bardzo zaszkodzi psu w warunkach domowych, ale nie warto przyzwyczajać psa do ich smaku. Dlaczego? Ponieważ może pokusić się na ich jedzenie podczas spaceru w lesie, co niesie ryzyko zatrucia muchomorem lub innym toksycznym grzybem.

Awokado – szkodliwy dla psów nie jest sam owoc, skórka czy pestka, ale jeden z pestycydów wykorzystywany do ochrony tych roślin – persin. Jeśli nie mamy pewności czy owoc nie był pryskany sztucznym nawozem, lepiej nie podawać go psom.

Ksylitol, gumy do żucia i słodycze – ta popularna ostatnio substancja słodząca działa szkodliwie na psy. Może powodować problemy z poziomek cukru we krwi, a nawet prowadzić do niewydolności nerek u psa. Warto na wszelki wypadek trzymać z dala od psa wszystkie słodycze i gumy do żucia.

Co zrobić kiedy pies zjadł coś szkodliwego?

Skuteczną metodą reakcji na zatrucie jest jak najszybsze wywołanie wymiotów. Akcję należy podjąć bezzwłocznie, kiedy tylko pojawia się podejrzenie, że pies zjadł coś szkodliwego. Jeśli pies jest mały, spożył znaczne ilości zakazanego produktu lub nie mamy pewności, co konkretnie zjadł – konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.