Lamele ścienne – jakie mają zastosowanie?

ściana

Każdy kto w ostatnim czasie miał okazję remontować swój dom, czy mieszkanie lub jest na bieżąco z najnowszymi trendami związanymi z aranżacją wnętrz, zapewne natknął się na dekoracyjne lamele ścienne. To bardzo stylowe i uniwersalne rozwiązanie, które możemy zastosować w dowolnym pomieszczeniu, by stało się przytulne i nowoczesne.

Czym są lamele ścienne?

To długie i wąskie listwy dekoracyjne, zazwyczaj o szerokości około 30mm i różnej grubości. Na rynku znajdziemy lamele wykonane z drewna lub płyty MDF, pokrytej fornirem lub laminatem. Dostępne są zarówno, jako pojedyncze elementy, jak i w formie gotowych paneli na filcu. Lamele na filcu to bardzo praktyczne i szybkie w montażu rozwiązanie, które możemy zastosować na ścianie oraz na suficie. Dzięki dużej gamie kolorystycznej, dobierzemy idealny, pasujący do naszego wnętrza odcień listew. Najbardziej uniwersalnym kolorem jest zdecydowanie Dąb Naturalny. Ta ciepła barwa drewna sprawi, że wnętrze stanie się przytulne, stylowe i zachęcające do relaksu. Takie lamele wpasują się zarówno w nowoczesnych, jak i typowo klasycznych aranżacjach. Zazwyczaj mają wysokość 2,75m, a ewentualne przycięcie w celu odpowiedniego dopasowania, wystarczy wykonać tylko z jednej strony. Do montażu lameli ściennych potrzebujemy jedynie użyć dedykowanego i sprawdzonego kleju, jak np. Mamut. Łatwość w ich instalowaniu to kolejny plus, bo możemy zrobić to zupełnie sami. Unikniemy dzięki temu ponoszenia dodatkowych kosztów i stracenia czasu w oczekiwaniu na fachowca. Lamele ścienne możemy zamontować na każdej powierzchni np. na pomalowanej ścianie lub płycie laminowanej w innym kolorze, ważny jest właśnie dobór odpowiedniego kleju.

Są bardzo odporne na zabrudzenia i uszkodzenia, więc będą idealnym pomysłem do zabezpieczenia ścian w przedpokoju, czy w kuchni. Aby utrzymać je w dobrym stanie i długi czas cieszyć nimi swoje oko, wystarczy tylko raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną ściereczką.

Gdzie zastosować lamele ścienne?

Takie dekoracje możemy zastosować właściwie w każdym pomieszczeniu. Lamele ścienne wykonywane są z odpornych na wszelkie czynniki, wysokiej jakości materiałów, dlatego sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w łazience. Listwy pełnią nie tylko rolę dekoracji we wnętrzu, ale również mają zastosowanie praktyczne. Za pomocą pojedynczych lameli możemy stworzyć oryginalną, ażurową ścianę, oddzielającą dwie strefy w naszym domu np. wypoczynkową od jadalnianej. Taka dekoracja da nam odrobinę prywatności, jednocześnie nie sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze. W tym wypadku także mamy duże pole do manewru, bo rozmiarów i wzorów listew jest wiele rodzajów. Przy zakupie musimy jednak zwrócić uwagę na to, czy są one oklejane fornirem ze wszystkich 4 stron. Gdyby tak nie było to efekt wizualny z pewnością by nas nie zachwycił. Kolejnym zastosowaniem lameli może być aranżacja ściany TV w salonie. To chyba jedno z najbardziej popularnych zastosowań z ich udziałem. Użytkownicy i architekci pokochali je za ich uniwersalność i niepowtarzalny klimat, jaki wprowadzają we wnętrzu. Jeśli nie masz pomysłu na balustradę to i w tym przypadku pomyśl o lamelach ściennych. Świetnym połączeniem będzie na przykład użycie czarnych lameli, jako balustradę do dębowych schodów. Jako klient mamy ogromną swobodę wyboru. Lamele ścienne to dopełnienie aranżacji wnętrza w stylu boho, rustykalnym, skandynawskim, a nawet glamour. Nie musimy się bać, że przytłoczą naszą przestrzeń. Dzięki ich podłużnemu kształtowi i temu, że przyklejamy je na całej wysokości pomieszczenia to optycznie je powiększają. Jeśli więc macie ochotę na metamorfozę swojego wnętrza bez dużego nakładu pracy i pieniędzy to lamele ścienne będą strzałem w dziesiątkę!