Jaki podkład pod panele?

panele podłogowe

Podkład pod panele jest jednym z niezbędnych materiałów, gdy planujemy położyć panele układane w sposób pływający. Oznacza to, że nie są one przyklejane do podłoża. Jaki podkład pod panele wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Co pod panele podłogowe?

Z reguły panele podłogowe są częstym wyborem. Jest to rozwiązanie łatwe do wykonania, tanie oraz efektowne. W większości przypadków ludzie bagatelizują znaczenie podkładu i w pierwszej kolejności zastanawiają się nad zakupem paneli. Jest to duży błąd, który może spowodować tylko większe wydatki w dłuższej perspektywie czasu.

Zbagatelizowanie tego problemu spowoduje, że podłoga nie będzie spełniać oczekiwań, a także znacznie szybciej ulegnie zniszczeniu. Podkład to istotny element ochronny przed działaniem wilgoci. Działanie wilgoci oraz zmian temperatur będzie powodować przesuwanie się paneli.

Wybór podkładu nie jest uniwersalną kwestią, a wiele zależne jest od kilku istotnych aspektów. Przede wszystkim ważnym elementem jest podłoże, na które będziemy kłaść panele. Ponadto istotna jest intensywność użytkowania danej powierzchni. W przypadku miejsc takich jak przedpokój ważna jest większa wytrzymałość na obciążenia. Krótko mówiąc, dobór podkładu jest kwestią, którą należy dobrać indywidualnie.

Pamiętajmy również, że także jakość paneli jest bardzo ważna. W większości sklepów znajdziemy od 6 do 12 mm. Podkład pod panele 12mm będą w większości przypadków dobierane na podstawie własnych preferencji, tak jak i w przypadku innych grubości.

Nierówna podłoga

Co pod panele warto zastosować w przypadku nierównej podłogi? Przede wszystkim w takim przypadku podkład jest koniecznością. W innym razie panele będą bardzo szybko się uginać i niszczyć. Niezbędne jest więc wyrównanie powierzchni. Należy rozważyć kilka opcji w zależności od tego jak duże nierówności występują.

Jeśli różnice w wysokościach nie są duże, warto wówczas rozważyć zakup podkładów z polistyrenu ekstrudowanego. Dzięki swojej grubością w większości przypadków są w stanie zniwelować nierówności.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku gdy podłoga ma wiele ubytków. W takiej sytuacji niezbędna jest nowa wylewka betonowa. Jest to bez wątpienia wymagająca praca, aczkolwiek to najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji.

Podkład pod drewnianą podłogę

Jaki podkład pod panele na drewnianą podłogę? Pokrycie starej i zniszczonej podłogi drewnianej może przysporzyć sporo problemów. Sam podkład niestety nie będzie wystarczający. W pierwszej kolejności należy na powierzchnię położyć płyty MFP lub OSB. Należy przykręcić je wkrętami lub gwoździami, dzięki czemu powierzchnia będzie stabilna. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać twardą i równą nawierzchnię, na którą można położyć podkład, który spełni nasze oczekiwania.

Dobór podkładu pod panele podłogowe

Reasumując, dobór podkładu podłogowego jest uzależniony od wielu czynników. Baczną uwagę należy zwrócić na rodzaj podłoża z jakim mamy do czynienia oraz z jego stanem pod kątem równości. Zakup dobrego podkładu nie jest wcale prostym zadaniem.