Szeflera drzewkowata

szeflera drzewkowata

Szeflera drzewkowata to bardzo popularna roślina doniczkowa, która jest częścią rodziny araliowatych.  Zna ją każdy miłośnik domowej zieleni. Istnieje wiele gatunków tej rośliny. Jedną z najbardziej efektownych jest szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola). Oprócz atrakcyjnego wyglądu jest też łatwa w uprawie, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nawet u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową roślinnością.

Charakterystyka szeflery drzewkowatej

To egzotyczna roślina, która w warunkach domowych dorasta do ok. 1,5 m wysokości. Jej liście mają jednolity ciemnozielony kolor. Formują się w grupy przypominające kształtem parasolki, które składają się z 7-9 listków. W warunkach naturalnych szeflera drzewkowa kwitnie i owocuje. Jednak w uprawie doniczkowej kwitnienie zdarza się bardzo rzadko. Warto wiedzieć, że ta roślina świetnie sprawdzi się jako ozdoba sypialni. Ma zdolności pochłaniania zanieczyszczeń, które mogą gromadzić się w powietrzu. Dzięki temu jej obecność wpłynie pozytywnie na sen domowników.

Potrzeby rośliny

Szeflera drzewkowata odnajdzie się zarówno w półcieniu, jak i w słonecznej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że zbyt ostre promienie słoneczne mogą jej szkodzić. Silne nasłonecznienie może prowadzić do żółknięcia liści. Z drugiej strony zbyt ciemne stanowisko grozi ich opadaniem. Najbezpieczniej będzie zapewnić jej rozproszone światło. Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze. Szeflera najlepiej będzie czuła się w przedziale 18-25°C. Natomiast w miesiącach zimowych warto obniżyć temperaturę do ok. 12-18°C. Pozwoli jej to przejść zimowy okres spoczynku. Temperatury poniżej 12°C zaszkodzą roślinie, co może prowadzić do opadania liści. Szeflera ma dość cienki pień, dlatego należy zapewnić jej podporę. Dobrym wyborem będą tu tyczki bambusowe, które pomogą roślinie w utrzymaniu pionu.

Uprawa i pielęgnacja

Zapewnienie odpowiednich warunków to dopiero początek. Szeflera drzewkowata do optymalnego wzrostu potrzebuje stale wilgotnej ziemi. Mając to na uwadze, należy podlewać ją nawet 2-3 razy na tydzień, a w okresie zimowego spoczynku 1 raz w tygodniu. Trzeba próbować znaleźć złoty środek, ponieważ ta roślina nie lubi zarówno przesuszenia, jak i przelewania. Dodatkowo w miesiącach letnich warto kilka razy w tygodniu zraszać jej liście wodą.

Szeflera drzewkowata charakteryzuje się dość szybkim wzrostem. Z tego powodu wymaga przesadzania co ok. 2 lata w okresie wiosennym. Po osiągnięciu wysokości 60 cm wystarczy wymieniać górną warstwę podłoża. Dla zapewnienia odpowiedniej ilości składników odżywczych i szybszego wzrostu roślinę należy nawozić. Najlepiej robić to, co 2 tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Chcąc w pełni cieszyć się walorami estetycznymi szeflery, trzeba zadbać o jej liście. Systematyczne oczyszczanie ich ze zbierającego się kurzu to podstawowa czynność, o której należy pamiętać. Dodatkowo raz na 2 miesiące można użyć specjalnego środka nabłyszczającego, który sprawi, że liście szeflery będą lśnić.

Dbanie o tą roślinę może na początku wydawać się skomplikowane. Jednak przestrzegając kilku zasad, szeflera drzewkowata odwdzięczy się efektownym wyglądem i czystym powietrzem w przestrzeni, w której się znajdzie.