Reo meksykańskie

reo meksykanskie

Reo meksykańskie to roślina, która świetnie sprawdzi się w Twoim mieszkaniu na parapecie! Szukasz rośliny doniczkowej, która jest łatwa w uprawie i mało wymagająca? Poznaj długowieczną roślinę reo meksykańskie.

Reo meksykańskie – charakterystyka

Reo meksykańskie (Tradescantia spathacea) to gatunek rośliny z rodziny komelinowatych, jest rodzajem trzykrotki. Reo meksykańskie zwane też Mojżeszową Kołyską ze względu na białe kwiaty, które skryte w kwiatostanie przypominają łódeczki. Nawiązuje to do biblijnej powieści, w której matka Mojżesza chcąc go ukryć wypuściła w łódce na Nil. Reo meksykańskie charakteryzują długie, duże, mięsiste i sztywne liście o kolorze ciemnozielonym z jasnymi paskami na górze, od spodu przybierające barwę fioletowo-czerwoną. Wyrastające z pędu liście układają się w kształt szerokiej rozety. Reo meksykańskie osiąga ok. 30 cm wysokości. Odmiany ozdobne reo meksykańskiego:

  • “Sitar Gold” – o liściach zielono-żółtych.
  • “Tricolor” – liście z białymi lub jasnoróżowymi paskami.
  • “Vittata” – zielone liście z żółto-kremowymi paskami

Uprawa – Reo meksykańskie

Reo meksykańskie lubi stanowiska słoneczne lub półcień. Roślina ta znosi upały, odpowiednia temperatura dla nich przekracza 20°C. Nie znosi mrozów, dlatego zimą trzeba zapewnić co najmniej 18°C. Kurz z liści usunąć wilgotną ściereczką lub pod prysznicem letnią wodą. Reo meksykańskie należy podlewać umiarkowanie, nie można przelewać, gdyż roślina zgnije. Preferowane podłoże żyzne, próchniczne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Należy wybrać doniczkę szeroką, a na jej dnie umieścić drenaż ze względu na to, że roślina nie znosi przelania.

Reo meksykańskie jest łatwe w uprawie, gdyż to bardzo odporna na szkodniki i choroby roślina. Choruje jedynie w przypadku, gdy została przelana, wtedy atakują patogeny grzyba. Jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może zaatakować ją przędziorek. Roślina nadaje się do uprawy hydroponicznej, czyli w kulturze wodnej. Zamiast ziemi podłożem jest materiał mineralny, który nie spełnia funkcji odżywczych, lecz jedynie stabilizujące roślinę. A funkcje odżywcze pełnią nawozy rozpuszczane w wodzie.

Reo meksykańskie – pielęgnacja

Jeżeli chcemy zadbać o atrakcyjny wygląd rośliny warto ją nawozić, przycinać i rozsadzać. W okresie od marca do października można nawozić reo meksykańskie nawozem do kwiatów doniczkowych ozdobnych z liści. Wiosna jest czasem na rozmnażanie i przesadzanie reo meksykańskiego. Rozmnaża się ją poprzez nasiona lub sadzonki pozyskane z bocznych pędów rośliny. Aby ją rozmnożyć należy sporządzić sadzonki z uciętych kilkucentymetrowych fragmentów pędów lub z odrostów, które umieszcza się w wilgotnym piasku lub w wodzie. Reo meksykańskie przesadza się co 2-3 lata, rośnie bardzo szybko. Poprzez uszczykiwanie wierzchołków młodych pędów roślina lepiej się rozkrzewia.

Podsumowanie

Reo meksykańskie jest rośliną odpowiednią dla zapracowanych osób, ponieważ charakteryzuje się dość łatwym sposobem uprawy. Roślina odporna na szkodniki, choroby, znosi nieczęste podlewanie, wysokie temperatury. Nadaje się do każdego wnętrza, uatrakcyjniając je swoimi wielobarwnymi liśćmi.