Jaśmin kwiecisty

Jaśmin kwiecisty

Jaśmin kwiecisty (łac. jasminum polyanthum), zwany też jaśminem wielokwiatowym, to piękna roślina doniczkowa o wyjątkowym zapachu.

Jaśmin kwiecisty – charakterystyka

Pochodzi z ciepłych rejonów Azji i jest krzewem pnącym z rodziny oliwkowatych, który w dobrych warunkach może osiągnąć nawet kilka metrów długości. Jego liście są drobne, ciemnozielone z wierzchu, jaśniejsze pod spodem, natomiast kwiaty o pięciu białych płatkach (z zewnątrz różowych) zachwycają nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim zapachem, który szczególnie intensywny staje się wieczorem. Ze względu na siłę słodkiego zapachu, kwiatów tych nie należy ustawiać w miejscach, w których ich aromat mógłby być uciążliwy dla domowników. Kwitnienie jaśminu kwiecistego przypada na okres od lutego do sierpnia. Następnie dla roślin zaczyna się czas spoczynku.

Jak dbać o jaśmin kwiecisty?

Jaśmin jest rośliną wymagającą. Pochodzący z krajów tropikalnych, potrzebuje odpowiedniego poziomu ciepła i wilgoci. Doniczkę najlepiej umieścić w oknie wychodzącym na wschód lub zachód – roślina potrzebuje sporo światła, bezpośrednie nasłonecznienie nie jest jednak korzystne. Zbyt wiele cienia odbije się na wyglądzie kwiatów. Temperatura pokojowa powinna być dla jaśminu odpowiednia. Większy problem stanowi wilgotność – musi być wysoka. Warunek ten można spełnić przez używanie nawilżacza powietrza lub spryskiwanie rośliny wodą, uważając, by krople nie padały na kwiaty. Podłoże jaśminu powinno być żyzne i przepuszczalne, a do tego stale wilgotne. Młode krzewy należy przesadzać raz do roku, a dorosłe raz na kilka lat. Roślinę można nawozić substancjami z niewielką zawartością azotu miesiąc po tym, gdy rozpocznie się intensywny wzrost, do czasu opadnięcia ostatnich kwiatów.

Jaśmin kwiecisty w stanie spoczynku często zrzuca liście. Wówczas nie jest konieczne tak częste nawadnianie. Do intensywnego nawilżania należy wrócić wiosną, robiąc to stopniowo. Korzystne dla tej rośliny jest przycinanie. Po zakończeniu kwitnienie, można skrócić krzew nawet o połowę. Spowoduje to zagęszczenie rośliny oraz bujniejszy rozkwit w kolejnym sezonie.

Jak przesadzać jaśmin?

Przesadzanie jaśminu to ważna kwestia dla odpowiedniego rozwoje rośliny. Należy podjąć się tego, gdy korzenie wypełnią całkowicie doniczki, w okresie po kwitnieniu. Najlepiej wybrać nową doniczkę jedynie o rozmiar większą od poprzedniej. Na jej dnie powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa drenażu. Im starsza roślina, tym rzadziej zachodzi konieczność przesadzania.

Zagrożenia dla jaśminu wielokwiatowego

Podobnie jak w przypadku innych roślin doniczkowych, tak i dla jaśminu największe zagrożenie stanowią szkodniki, takie jak mszyce, tarczniki, przędziorki. Odpowiednia pielęgnacja powinna uchronić roślinę przed atakiem nieproszonych gości. Jeśli jednak pnącza zostaną opanowane przez szkodniki, należy te fragmenty jak najszybciej usunąć.

Inne problemy, jakie mogą pojawić się przy hodowli jaśminu to usychanie bądź więdnięcie pędów. W pierwszym przypadku może być to oznaką złej jakości wody do podlewania lub niewystarczającej kwasowości podłoża. Więdnięcie jest natomiast oznaką zbyt małej wilgotności powietrza albo przesuszonego podłoża.