Fikus tępy

fikus tępy

Fikus tępy (Ficus retusa, ficus microcarpa), zwany również jako fikus miniaturowy lub chińska figa to gatunek rośliny, który uprawia się w formie doniczkowej i znany jest najbardziej z tego, że jest to karłowate, możliwe do uformowania drzewko bonsai. Należy do rodziny morwowatych. Pochodzi z Azji Południowej, ale występuje także w Australii i na wyspach sąsiadujących. Fikus tępy to wolno rosnące drzewo, które dorasta do nawet 10  wysokości, a w warunkach domowych osiąg wzrost 1m. Roślina  posiada charakterystyczną koronę, której barwa występuje od kolorów szarości do ciepłego brązu z jasnymi, szarymi plamkami zwanymi przetchlinkami.

Na pniu drzewek, które są już większe, mogą pojawić się charakterystyczne korzenie powietrzne. System korzeniowy Fikusa jest płytki, posiada  rozległe korzenie, które wystąpić mogą w dwóch formach. Sadzonka fikusa może być zaszczepiona na grubym korzeniu, a także występować może w formie nieszczepionej z ogłowioną koroną. To wszystko sprawia, że proces wzrosu rośliny jest spowolniony i roślina w ten sposób miniaturyzuje się. Jego liście są zielone, sztywne, skórzaste kształtu jajowatego. Niewątpliwie walorami fikusa jest jego jasnoszary pień o grubej, wygiętej formie. Ponadto istnieje możliwość przycinania drzewka, a roślina podatna jest na formowanie. Jest ona łatwa w uprawie, dzięki czemu można uzyskać oryginalne drzewka bonsai.

Wymagania rośliny oraz pielęgnacja

Fikus zdecydowanie preferuje jasne przestrzenie, lecz należy pamiętać o tym, aby nie był on narażony bezpośrednio na słońce. Warto dodać, że w przypadku dużej ilości słońca, roślina zacznie gubić liście. Duża wilgotność powietrza to także dogodne warunki do rozwoju tej rośliny. Wskazanym jest, aby zraszać ją letnią, odstałą wodą. Ponadto Fikus nie lubi zbyt niskich temperatur oraz przeciągów, nie lubi spadków temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza. Podlewanie należy wykonać w momencie, gdy warstwa górna podłoża jest sucha i nie należy dopuszczać do nadmiernego gromadzenia się wody w podłożu. Glebą wykorzystywana do uprawy fikusa powinna by dość żyzna oraz przepuszczalna o pH między 4 a 6. Warto także w okresie od wiosny do jesieni stosować raz na dwa tygodnie nawóz do roślin zielonych.

Uprawa fikusa tępego

Młode rośliny przesadza się wiosną każdego roku, zaś u starszych roślin wystarczy wymieniać warstwę wierzchnią podłoża. Zdarzyć się może, że podczas wzrostu rośliny pojawią się nowe, silnie rosnące pędy, które wyglądają jakby wyrosły ponad inne gałązki. Są to odrosty korzeniowe, które zaburzają wzrost odmiany szczepionej i taki pęd należy usunąć, a czynność ta powinna być systematyczna jeżeli pojawią się niespodziewane odrosty.

Zastosowanie

Fikus tępy najczęściej wybierany jest jako gatunek bonsai. To dekoracja, która idealnie nadaje się w nowoczesnych jak i  tradycyjnych wnętrzach. Należy do roślin, które są jedną z podstawowych roślin przy zakładaniu ogrodów w szkle. Ponadto bardzo lubi sąsiedztwo i idealnie odnajdzie się w obecności figowca pnącego, fitonii czy zroślichy.