Jak wyglądają pluskwy?

pluskwa

Pluskwy to uciążliwe pasożyty, które żerują nocą na krwi człowieka. Najczęściej występują one w miejscach, w których przebywa dużo ludzi – akademiki, schroniska, a nawet hotele. Dość łatwo można je ze sobą zabrać na swoich ubraniach lub wnosząc meble do mieszkania. Jeśli na skórze zauważy się pierwsze ugryzienie, należy mieć na uwadze, że istnieje szansa pojawienia się pluskwy w domu i trzeba jak najszybciej zacząć działać, zanim zadomowią się na dłużej.

Czym są i jak wyglądają pluskwy?

Należą one do owadów bezskrzydłych, nie potrafią skakać, ale posiadają trzy pary odnóży, które są cienkie i wyposażone w niewielkie pazurki. Ich głowy są krótkie i szerokie, a na nich znajdują się duże oczy oraz czułki, dzięki którym szybko lokalizuje swoje ofiary. Nienajedzone pluskwy są nieco bledsze i ich kolor przypomina żółto-brązowy odcień, natomiast najedzone stają się dużo ciemniejsze. Dorosłe osobniki posiadają owalne, spłaszczone ciało i osiągają 5-7 mm. Porównywane są do pestek jabłka, dlatego można dostrzec je gołym okiem, jeśli tylko ktoś wie, gdzie ich szukać. Samice składają dziennie od 2 do 3 jaj koloru kremowego osiągających 1 mm długości.

Mitem jest, że pluskwy biorą się wyłącznie z brudu, ponieważ można się z nimi zetknąć zarówno w pięciogwiazdkowym hotelu, jak i w zwykłym kinie lub teatrze. Możliwe jest także ich przedostanie się z jednego mieszkania do drugiego poprzez niewielkie pęknięcia lub otwory pod drzwiami, a także podczas przenoszenia mebli. Lubią one drewno, papier oraz tkaniny, więc są to kluczowe materiały, na które trzeba mieć oko w przypadku podejrzenia obecności pasożytów w domu. Można je znaleźć w takich miejscach jak m.in.:

  • regał z książkami,
  • za tapetą,
  • w szafie lub w szufladach z odzieżą,
  • pod dywanami,
  • w łóżku,
  • w obudowach gniazdek elektrycznych,
  • w żaluzjach,
  • w fałdach zasłon.

Ugryzienie pluskwy – objawy

Podczas porannej pobudki można dostrzec na ciele dziwne ugryzienia, które znajdują się przede wszystkim na nieosłoniętych miejscach ciała – okolice twarzy, szyi, ramion, a także brzucha, klatki piersiowej i pleców. Pluskwa nie przepada natomiast za owłosieniem oraz włosami, prawdopodobnie dlatego że z trudem porusza się po drobnych włoskach, a jednocześnie ocieranie się o nie może ostrzec żywiciela o jej obecności – nie jest to jednak regułą. Ugryzienie przypomina na początku niewielkie, czerwone plamki, a później przeistacza się w swędzące grudki lub bąble. Jej ukąszenie najczęściej występuje w linii lub w trójkącie, co wyróżnia ją na tle innych pasożytów.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Zwykle pierwszym, alarmującym objawem jest ich ugryzienie ze względu na to, że szukają żywiciela tylko w nocy. Za dnia ukrywają się w ciemnych zakamarkach, gdzie nikt im nie przeszkadza i nie ma pojęcia o ich obecności. Jednak uwagę powinny przykuwać niewielkie plamki krwi na pościeli, materacu lub w okolicach mebli, a także nieprzyjemny zapach przypominający słodką woń kolendry lub migdałów. Innym ostrzeżeniem może być pojawienie się martwych owadów, które wyglądem przypominają opisaną pluskwę.

Jak zapobiec pojawieniu się ich w domu?

Pluskwy w domu mogą pojawić się w bardzo łatwy sposób ze względu na to, że znajdują się praktycznie wszędzie. Aby na to nie pozwolić, należy zwracać szczególną uwagę na zakup mebli oraz pościeli i przed wnoszeniem przedmiotów do domu upewnić się, że nie znajdują się na nich ślady świadczące o obecności insektów. Warto także zadbać o mniejszą liczbę przedmiotów w sypialni, by zagracone mieszkanie nie stało się dla nich idealnym miejscem do wylęgania. Najlepszą możliwością jest również częste pranie i suszenie pościeli oraz regularne sprawdzanie łóżka w celu zapobiegnięcia ich rozmnożeniu się. W przypadku wystąpienia konkretnych objawów najlepiej zgłosić się z tym do specjalisty, który fachowymi sposobami pozbędzie się pasożytów z domu. Działanie na własną rękę może przynieść jedynie negatywne skutki, a nieproszeni goście jeszcze chętniej powiększą swoją rodzinę bez zamiaru opuszczania mieszkania.