Jak oszczędzać wodę? 10 pomysłów na mniejsze zużycie wody

kran z wodą

Jak skutecznie oszczędzać wodę? Zasoby wody na świecie stale się kurczą, głównie przez nierozsądne gospodarowanie jej zasobami i zmiany klimatyczne. Oszczędzanie wody to już nie zabawa dla ekologów, ale codzienność. Zobacz jak niewielkie zmiany mogą wpłynąć na środowisko i dodatkowo obniżyć twoje rachunki.

  1. Szybki prysznica zamiast długiej kąpieli

Skróć codzienne mycie do kilkuminutowego prysznica. Wanna pełna wody to zużycie rzędu 160 litrów wody, a 8 minutowy prysznic pochłania tylko 80 litrów. W skali miesiąca to ogromna różnica. Nie musisz rezygnować z relaksujących kąpieli z bąbelkami na zawsze – zacznij od ograniczenia ich do minimum.

Spróbuj także jak najkrócej lać wodę podczas prysznica. Kiedy nakładasz szampon lub mydlisz ciało woda może być zakręcona, nie potrzeba odkręcać przez ten czas. To kolejna oszczędność.

  1. Baterie z perlatorem

Świetnym rozwiązaniem jest również stosowanie słuchawek prysznica z perlatorem, który napowietrza wodę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużywa się 20-40% wody mniej, w zależności od możliwości konkretnych modeli, bez odczuwalnej różnicy w natężeniu strumienia wody.

Perlator można również zamontować na kranach w kuchni, co znacznie zmniejszy zużycie wody w czasie mycia naczyń i sprzątania. Rozproszona woda ma takie samo ciśnienie jak regularny strumień wody, dzięki temu nie odczuwa się zmniejszonej ilości wody.

  1. Wykorzystuj wodę kilkukrotnie

Ponowne wykorzystanie wody to coraz powszechniejszy trend ekologiczny. Jak wprowadzić go w życie? Nie wylewaj wody z mycia warzyw – możesz użyć jej do podlania kwiatów doniczkowych lub roślin ogrodowych, zaś wodę z gotowania np. makaronu możesz wykorzystać do zrobienia sosu.

Woda z kąpieli lub zebrana po prysznicu nadaje się z powodzeniem do sprzątania, umycia podłogi lub spłukania toalety. Nie wylewaj wody, która ostygła w czajniku po robieniu herbaty – wlej ją do dzbanka, dodaj cytrynę i zrób lemoniadę.

  1. Zakręcaj wodę w czasie mycia zębów

Jedna z najłatwiejszych zasad oszczędzania wody w domu, która już stała się standardem. Odkręcona woda podczas szczotkowania zębów to zupełnie niepotrzebne marnotrawstwo. W czasie 1 minuty z kranu leci ok. 5-10 litrów wody, w zależności od stopnia okręcenia wody. Podczas 3 minut nakładania pasty i mycia zębów możemy zmarnować aż 30 litrów wody.

  1. Ogranicz pranie

Nastawiaj pranie tylko wtedy, gdy nazbierasz pełna pralkę rzeczy. Jeśli nie masz wystarczająco dużo rzeczy wstrzymaj się z praniem, do czasu aż uzbiera się ich więcej. Pralka w czasie jednego cyklu pobiera ok. 40-50 litrów wody, w zależności od swojej ładowności.

Jeśli decydujesz się na nową pralkę wybierz taką, która jest ładowna i pobiera najmniej wody. Zwróć również uwagę na klasę energetyczną, wówczas zmniejszysz również zużycie prądu. Planeta będzie wdzięczna!

  1. Postaw na zmywarkę

Ręczne mycie naczyń pod bieżącą wodą jest bardzo nieekologicznie. Każda minuta mycia naczyń to 10 litrów wody. Zmywarka zużywa aż czterokrotnie mniej wody. Najlepiej postawić na modele, które mają tryb eko, a co za tym idzie oszczędzają i wodę, i prąd.

Jeśli nie masz zmywarki i nie planujesz jej kupować, spróbuj zmienić chociaż technikę mycia naczyń. Nalej wody do zlewu i myj naczynia w tej samej wodzie, następnie opłucz je na koniec pod bieżąca wodą. Jeśli masz do umycia bardzo zabrudzony garnek – wyłącz bieżącą wodę na czas jego szorowania. Woda, które nabrała się w garnku wystarczy do jego czyszczenia.

  1. Gotuj rozsądnie

Wykorzystuj do gotowania ilości wody, które naprawdę są potrzebne. Nie nalewaj pełnych garnków wody, jeśli planujesz ugotować 1 jajko. Spróbuj również nalewać tylko wody do czajnika, ile rzeczywiście potrzebujesz do zrobienia 2 kaw. Ta woda najczęściej po gotowaniu trafia do zlewu. Dodatkowo podgrzanie dużej ilości wody zużywa znacznie więcej gazu, prądu i czasu.

  1. Zbieraj wodę

Jeśli masz ogród lub miejsce przed domem – zbieraj wodę deszczową. Możesz wykorzystać ją do podlewania ogrodu, mycia samochodu czy sprzątania przed domem. Dzięki łapaniu deszczówki możemy mieć darmowe kilkadziesiąt litrów wody – nawet jeśli się nam nie przyda, nic nie tracimy.

Do zbierania deszczówki nie potrzeba drogich instalacji. Wystarczy pojemnik ustawiony w miejscu, gdzie spływa woda z rynny lub z dachu. W sprzedaży są nawet zbiorniki wyglądające jak dekoracyjne donice z kwiatami na górze, które nie będę szpecić nam ogrodu.

  1. Ogranicz jedzenie mięsa

Do produkcji mięsa zużywa się ogromne ilości wody. Znaczne większe niż do produkcji żywności pochodzenia roślinnego. Wyprodukowanie 1kg wołowiny pochłania 14 000 litrów wody – dla porównania produkcja 1kg chleba to zużycie ok. 1 500 litrów. Ograniczenie spożycia mięsa przyczynia się do oszczędności wody w znacznie większej skali niż tylko nasz dom.

Produkcja żywności pochłania aż 80% światowego zużycia wody, dlatego warto także ograniczyć marnowanie jedzenia i bardziej odpowiedzialnie podchodzić do zakupów spożywczych. Spróbuj kupować tyle produktów, ile jesteś w stanie skonsumować przed upływem ich daty ważności. Nie wyrzucaj jedzenia! Jeśli masz niepotrzebne produkty spożywcze może dodać je do jadłodzielni lub wymienić je na coś innego w specjalnych grupach na fb, które zajmują się wymianą niepotrzebnego jedzenia.

  1. Zadbaj o instalacje

Nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna i centralne ogrzewanie to również niekontrolowane marnowanie wody. Warto raz na kilka lat czas sprawdź szczelność rur. Podobnie jest ze sprzętem AGD, zweryfikuj jak dużo wody pobiera pralka i zmywarka. Czy ich podłączenie nie powoduje niepotrzebnego poboru wody.

Kontroluj rachunki za wodę i weryfikuj jak oszczędzanie wody wpływa na ich wysokość. W niektórych miastach wysokość zużycia wody przekłada się również na wysokość opłat za wywóz śmieci. Oszczędzając wodę możesz dodatkowo oszczędzić na innych rachunkach.