Jak upiec pierniki? Trudno wyobrazić sobie święta bez pierników. Są one podstawową ozdobą stołu świątecznego i jednym z najbardziej popularnych tematów rozmów w okresie okołoświątecznym. Poza nim jednak nie tracą na wartości i każdego dnia mogą osłodzić rzeczywistość. Jak zatem przygotować smaczne pierniczki?
Spis treści:
Przygotowanie ciasta (30 sztuk)
Czas przygotowania: około 30 minut
Składniki:
- 2/3 szklanki cukru
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżki miodu
- 2 szklanki (320 g) mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki kakao
- 20 g przyprawy piernikowej
- 2 łyżki masła
- 1 jajko (dodatkowo 1 jajko do posmarowania)
- ok. 1/4 szklanki ciepłego mleka
Mąkę przesiewamy na stolnicę, by nabrała puszystości. Wylewamy na nią gorący, rozpuszczony miód i mieszamy. Ciągle siekając powstałe w ten sposób ciasto dodajemy odpowiednio cukier, sodę, kakao i przyprawy a następnie masło i jedno jajko. Po dodaniu składników stopniowo małymi porcjami dolewamy ciepłe mleko, które połączy składniki ciasta. Jeśli mleka jest za mało i ciasto ciężko się wyrabia można dodać więcej mleka niż podaje przepis. Powstałą w ten sposób masę wyrabiamy przez około 10 minut i przekładamy na stolnicę wysypaną mąką, na której trzeba rozwałkować ciasto na grubość około 2cm. Z powstałego placka foremkami wycinamy pierniczki, które przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Należy jednak pamiętać o odstępach by pierniczki się nie skleiły.
Pieczenie
Czas pieczenia: 10-12 minut
Po ułożeniu ciasteczek smarujemy je roztrzepanym jajkiem pod warunkiem, że nie planujemy ich dekorować, ponieważ posmarowanie ich jajkiem może przeszkodzić w ozdabianiu. Następnie wkładamy je do nagrzanego piekarnika (180 st. C, góra i dół).
Przygotowanie lukru
Składniki:
- 5 łyżek wody lub sok z połówki cytryny
- 1 szklanka cukru pudru (250ml)
Z cytryny wyciskamy sok i podgrzewamy (tak samo robimy z woda). Do gotującego się płynu dodajemy stopniowo cukier puder do momentu aż lukier uzyska odpowiednią konsystencję. Należy jednak pamiętać, że po zdjęciu go z ognia zacznie gęstnieć, a co za tym idzie stanie się trudniejszy w użyciu. Dlatego trzeba kontrolować lukier i użyć go w odpowiednim momencie, gdy nie będzie zbyt gęsty i zbyt gorący.
Wskazówki do przepisu
- Jeśli nie posiadamy przyprawy piernikowej możemy w jej miejsce użyć mieszanki cynamonu i mielonego imbiru (po łyżeczce), mielonych goździków, gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu i kolendry (po pół łyżeczki)
- Pierniczki można przygotować zarówno na dwa dni przed świętami jak i na dwa tygodnie przed, ponieważ odpowiednio przechowywane nie stracą na świeżości
- Miękkość ciasteczek zależy od grubości ciasta i długości pieczenia, zazwyczaj jednak twardnieją po wyjęciu z piekarnika
- Pierniczki można przygotować do powieszenia na choince. Przed pieczeniem musimy zrobić dziurkę (najlepiej słomką do napojów)
- W przypadku gdy ciasteczka wyjdą zbyt twarde możemy sprawić by zmiękły wkładając je do pudełka z kawałkami obranych jabłek. Pierniczki świetnie pochłaniają wilgoć, więc po kontakcie z owocami powinny widocznie zmięknąć.
Smacznego!