Przepis na naleśniki, które zasmakują wszystkim!

naleśniki

Przepis na naleśniki – składniki

Jesteś bardzo głodny, ale nie wiesz, co zjeść? Najlepszym wyborem w tym przypadku będą naleśniki. To z ich pomocą możesz łatwo i szybko zaspokoić swój apetyt nawet jeśli jesteś wybrednym smakoszem. Tego typu posiłek zadowoli każdego, gdyż możemy go przygotować zarówno na słodko jak i na słono z farszem lub bez. Ten, kto wymyślił to danie jest geniuszem. Warto także dodać, że składniki na naleśniki dostępne są w 95% współczesnych sklepów. A zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięło się to danie?

Starożytni Grecy zajadali się naleśnikami?

Obecna forma jak i sposób przygotowywania naleśników różnią się nie co od tych znanych z czasów starożytnej Grecji. Z kultury na kulturę sam przepis był modyfikowany co za tym idzie danie to z roku na rok różniło się także samym smakiem. Jednak pierwsze informacje, które opisywały ciasto podobne do dzisiejszych naleśników pochodzą od greckiego komediopisarza Kratinosa. Tworzył on w Atenach w IV wieku p.n.e. i owe ciasto opisał w jednym ze swoich dzieł. Pisarz określił danie jako ciepłe i smaczne.

Z czasem naleśniki zyskiwały popularność nie tylko w samej Grecji, lecz także w innych krajach. Każda inna kultura dodatkowo zaczęła przygotowywać odpowiednie swoje wersje naleśników. Z czasem zaczęły więc powstawać nowe przepisy, na podstawie których powstał jeden ogólny, powszechny znany i przez wielu pamiętany do dzisiaj. Proporcje składników, jakie powinniśmy zachować zależą od tego, jakie kto naleśniki lubi, czy bardziej miękkie, czy też twardsze. W wersji słodkiej naleśniki można przygotować z serem, który wymieszamy z przyprawami takimi jak cukier waniliowy, cynamon, czy masą do piernika, a także dodatkowo z kremem czekoladowym. Dodatkowo do jednej jak i drugiej masy możemy dodać owoce. Jednak w przypadku przygotowywania naleśników na słono możemy dodać takie składniki jak: mięso. warzywa, kapusta, a także grzyby.

Przepis na naleśniki   

Potrzebne składniki:

  • 1,5 L – szklanki mleka
  • 1,5 L –  szklanki wody
  • 2 jajka
  • 2 szklanki mąki
  • Odrobina soli 

Sposób przygotowania:

  • Na wstępie musimy ubić jaja z dodatkiem szczypty soli. 
  • Następnie do doprawionych jajek dodajemy mąkę, wlewamy odmierzoną wcześniej ilość wody oraz mleka. 
  • Następnie całość dokładnie mieszamy sprawdzając, czy ciasto jest odpowiedniej konsystencji. Możemy to sprawdzić w prosty sposób nabierając gotowe ciasto na łyżkę następnie podnosząc ją pionowo. Idealne ciasto spływa pokrywając całą powierzchnię łyżki. W momencie, kiedy jego konsystencja jest zbliżona do wody to musimy dodać trochę więcej mąki. 
  • Naleśniki najlepiej smażyć z dodatkiem małej  zawartości oleju bądź na zdrowszym maśle. Najlepiej na płaskiej przystosowanej do tego celu patelni.  
  • W większości przypadków z pierwszym naleśnikiem będzie coś nie tak, gdyż znajdujący się na patelni tłuszcz musi się rozgrzać, przez co ciepły idealnie rozprowadzi się po patelni, dzięki czemu nie będziemy mieć problemu z obracaniem ich. Dodatkowo uzyskają one smak oraz kolor na, które czekamy. 
  • Musimy także pamiętać, że masło lub olej dodaje się co 3-4 naleśniki, gdyż będą one zbyt tłuste.