Jak odkamienić i wyczyścić żelazko?

prasowanie

W jaki sposób skutecznie odkamienić żelazko? Twarda woda wlewana regularnie do żelazka powoduje osadzanie się kamienia w zbiorniczku. Żelazko, podobnie jak czajnik elektryczny czy ekspres do kawy, wymaga regularnego czyszczenia z kamienia. Zobacz sprawdzone metody odkamieniania żelazka.

Dlaczego żelazko trzeba odkamieniać?

Osad w żelazku to nie tylko problem estetyczny, ale nadmiar kamienia przede wszystkim może prowadzić do bezpowrotnego uszkodzenia sprzętu i jego ważnych funkcji np. systemu chłodzenia.  Co może skutkować przypaleniem stopy żelazka oraz prasowanych materiałów. Nie warto ignorować kontrolek sugerujących potrzebę wyczyszczenia urządzenia.

Jeśli nasz model nie ma specjalnych kontrolek, informację o zalecanej częstotliwości usuwania kamienia znajdziemy w informacjach od producenta. Zwykle wystarczy raz na 2-3 miesiące, w zależności od tego jak często używamy żelazka oraz jak twardą mamy wodę. Im twardsza woda, tym częściej trzeba będzie wykonywać odkamienianie.

Jak odkamienić żelazko domowymi sposobami?

Naturalne środki, które pomogą w pozbyciu się osadu z kamienia w żelazku z generatorem pary to ocet lub kwasek cytrynowy. Wystarczy jeden z tych składników, aby przygotować skuteczny roztwór do czyszczenia żelazka.  Zanim jednak zdecydujesz się na ich użycie, sprawdź na stronie internetowej producenta lub w instrukcji obsługi czy dany model żelazka nie uszkodzi się po zastosowaniu, któregoś ze składników np. kwasku cytrynowego.

Wybierz jeden z dwóch przepisów:

  • Składniki roztworu z octem: ½ szklanki octu i ½ szklanki wody.
  • Składniki roztworu z kwaskiem cytrynowym: 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i ½ szklanki wody.

Włącz żelazko do prądu i nastaw na „parowanie”. Wlej gotowy roztwór do zbiorniczka na wodę przez lejek. Poczekaj, aż cała zawartość wyparuje. Jeśli żelazko nadal ma dużo osadu – powtórz cały proces.

Niektóre modele nowoczesnych żelazek mają specjalne filtry antywapienne. Wówczas odkamienianie żelazka polega jedynie na wymianie filtra.

Jak odkamienić żelazko gotowym preparatem?

Do czyszczenia żelazka z kamienia możesz również wykorzystać gotowe preparaty. Jest ich całkiem sporo na rynku. Wybierając konkretny odkamieniacz do żelazka warto sprawdzić jego skład i wpływ na środowisko. Obecnie nie brakuje płynów, które są całkowicie biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Wiele z nich również opiera swój skład na kwasku cytrynowym.

Przed zastosowaniem konkretnego preparatu, również dobrze jest sprawdzić, czy któryś z jego składników nie jest zakazany przez producenta.

Cały proces odkamieniania wygląda podobnie jak w przypadku zastosowania środków naturalnych, czyli wlewamy płyn w odpowiedniej proporcji do zbiorniczka w żelazku i odparowujemy. Po zastosowaniu silnych środków, na koniec trzeba dodatkowo przepłukać zbiornik na wodę.

Jak odkamienić żelazko ze stacją parową?

Nowoczesne żelazka ze stacją parową mają nie tylko kontrolki ostrzegawcze, ale również specjalne programy od czyszczenia żelazka. Wystarczy tylko postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Żelazko ze stacją parową wymaga nieco innego schematu postępowania niż tradycyjne żelazka. Urządzenie należy odłączyć od prądu i poczekać aż ostygnie (1-2 godziny). Następnie odkręcić pokrętło pojemnika z wodą i wylać do np. do zlewu. Nagromadzony kamień powinien wypłukać się razem z wodą.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w żelazku?

Jednym ze skutecznych sposobów zmniejszenia osadów jest „zmiękczenie” wody, którą wlewamy do żelazka. Woda bezpośrednio z kranu będzie znacznie bardziej twarda niż woda przegotowana. Przed przegotowaniem możemy jeszcze dodatkowo przepuścić wodę przez filtr lub dzbanek z filtrem.

Nie wlewamy za to do żelazka wody mineralnej, gdyż zawiera ona składniki (m.in. wapń), które mogą potęgować powstanie osadów. Jeśli chcemy wlewać wodę butelkowaną, trzeba wybrać wodę źródlaną bez składników mineralnych lub wodę destylowaną.