Wieża Eiffla w Paryżu

wieża eiffla

Wieża Eiffla – Tour Eiffel to wizytówka Paryża i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na całym świecie oraz cel podróży zakochanych par. Jest ona także jednym z najważniejszych symboli Francji, która powstała m.in. dla upamiętnienia setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Co warto wiedzieć o wieży Eiffla w Paryżu?

Wieża Eiffla – historia powstania

Ta niezwykła konstrukcja, została specjalnie wybudowana na Wystawę Światową w 1889 roku. Pomysłodawcami konstrukcji wieży byli Maurice Koechlin i Émile Nouguier – pracownicy w biurze Gustave’a Eiffela. Projekt wieży podkreślał walory architektoniczne stali i wykorzystywał doświadczenia Gustave’a Eiffela – konstruktora kolejowych mostów stalowych. Od momentu otwarcia – 31 marca 1889 r. wieżę Eiffla odwiedziło już ponad 200 milionów zwiedzających. Obecnie pełni ona rolę czysto turystyczną. Co ciekawe, w momencie otwarcia wieża Eiffla była największą wieżą na świecie do 1930 roku ( do momentu ukończenia budowy w Nowym Jorku Chrysler Building) oraz jedną z najwyższych budowli w całym Paryżu. Poza tym, wieżą była w tamtych czasach jednym z najbardziej kontrowersyjnych budowli powstałych w stolicy Francji, która od zawsze była przywiązana do tradycji i stonowanej architektury.

Konstrukcja

Wieża Eiffla nazywana jest także “Żelazną Damą”. Jej całkowita wysokość wynosi 324 metry. Jej wysokość zmienia się o około 18 cm w zależności od temperatury. Budowa rozpoczęła się w 1887 roku i trwała 2 lata. Konstrukcja wieży składa się z trzech poziomów, z których można podziwiać widoki na Paryż i okolicę. Wieża jest zmontowana z prefabrykowanych żelaznych elementów, których waga wynosi około 6400 ton. Wieża w 1999 roku przetrwała silne huragany, które nawiedziły Europę, niszcząc przy tym wiele zabytkowych budowli.

Zwiedzanie Wieży Eiffla

Wieżę Eiffla można zwiedzać przez cały rok, w okresie jesienno – zimowym w godzinach 9:00 do 23:00 i do północy latem. Tarasy widokowe znajdują się na trzech wysokościach: 57,63 m, 115,73 m i 276,13 m. Na dwa pierwsze tarasy można  dostać się windą lub schodami, natomiast na ostatni, najwyższy można wjechać wyłącznie windą. Dostępne są także różne rodzaje biletów wstępu: windą lub schodami do tarasu drugiego lub windą do tarasu trzeciego.

Wieża Eiffla – ciekawostki architektoniczne

  • Wieża Eiffla może zmienić swoją wysokość aż o 18 cm pod wpływem temperatury.
  • Budowla odchyla się w zależności od siły wiatru nawet o 7 centymetrów
  • Musi być malowana co 7 lat, by zapobiec korozji.
  • Podczas budowy założono, że po 20 latach konstrukcja wieży zostanie rozebrana. Jednak twórca – Gustave Eiffel, nie chciał się na to zgodzić i ulokował wewnątrz wieży laboratorium meteorologiczne i aerodynamiczne, w których prowadził swoje badania. Co więcej, jeden z tych badań zaowocował zainstalowaniem telegrafu “bez drutu” na szczycie, co ostatecznie uratowało wieżę przed demontażem.

Dojazd i lokalizacja Wieży Eiffla

“Żelazna dama” znajduje się w zachodniej części miasta, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego, nad Sekwaną.  Dokładny adres to Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, Paris.

Do wieży Eiffla można bez problemu dojechać komunikacją miejską z każdego miejsca w stolicy Francji. Kursują tam autobusy linii: 82, 42, 87, 69 – przystanek Tour Eiffel lub Champ de Mars oraz linie metra 6 – przystanek Bir-Hakeim i linia 9- przystanek Trocadéro).